|
Modell
|
Pris
|
Plus
|
Minus
|
|
Lago Boxer 300
|
399
|
Spärr för oavsiktlig igångsättning
|
Inga särskilda
|
|
Lago Boxer 310
|
439
|
Spärr för oavsiktlig igångsättning
|
Inga särskilda
|
|
Lago Boxer 410
|
479
|
Spärr för oavsiktlig igångsättning
|
Överraskande ljussvag
|
|
Primus PrimeLite PE
|
349
|
Ljusstark
|
Smal ljusbild
|
|
Primus PrimeLite CA
|
449
|
Många ljuslägen
|
Inga särskilda
|
|
Primus PrimeLite Race
|
700
|
Mycket starkt ljus
|
Smal ljusbild
|
|
Silva L4
|
149
|
Lågt pris
|
Krångligt batteribyte
|
|
Silva L3
|
500
|
Rött ljus
|
Krångligt att växla ljusläge
|
|
Silva L2
|
450
|
Prisvärd
|
Inga särskilda
|
|
Silva L1
|
1 000
|
Lång drifttid
|
Dyr
|
|
Petzl Tikkina 2
|
225
|
Inga särskilda
|
Ingen spärr för oavsiktlig igångsättning
|
|
Petzl Tikka 2
|
399
|
Prisvärd
|
Ingen spärr för oavsiktlig igångsättning
|
|
Petzl Zipka 2
|
449
|
Fickvänlig
|
Ingen spärr för oavsiktlig igångsättning
|
|
Petzl Tikka Plus 2
|
495
|
Rött ljus
|
Ingen spärr för oavsiktlig igångsättning
|
|
Petzl Zipka Plus 2
|
579
|
Fickvänlig
|
Ingen spärr för oavsiktlig igångsättning
|
|
Petzl Tikka XP 2
|
639
|
Bra ljusspridning
|
Ingen spärr för oavsiktlig igångsättning
|
|
Petzl e+Lite
|
319
|
Mycket fickvänlig
|
Ljussvag
|
|
Petzl Myo XP
|
894
|
Bra ljusspridning
|
Hjässband svårt att få på plats
|
I testet så har Vi bilägare kollat hur de olika pannlamporna står sig i konkurrensen. De menar dock att det är ganska vanskligt att jämföra resultaten av deras test mellan de olika fabrikaten men säger att jämförelser inom varje fabrikat borde vara ganska rättvisande. I testet har de undersökt hur mycket ljus som nådde en luxmätare i ett fem meter långt, mörklagt rum. Dessutom har de tagit hänsyn till pris, funktioner och finesser. De har dock inte delat ut några betyg utan bara korta omdömen om de olika pannlamporna.

Pannlamporna från den franska tillverkaren
Lago får beröm för att den både kan hängas i bältet och fästas på en hjälm och dessutom uppskattas att alla modellerna är säkra mot oavsiktlig igångsättning. Den billigaste modellen
Lago Boxer 300 är oväntat den som har det högsta mätvärdet med 7 lux och den dyraste
Lago Boxer 410 har det sämsta med 4 lux.

Två av modellerna från
Primus får lite kritik för att vara svåra att sätta igång eftersom både
Primus PrimeLite PE och
Primus PrimeLite Race använder sig av en teknik som kräver att man håller nere knappen två sekunder. Detta kan ses som ett sätt att förhindra ofrivillig igångsättning men det sägs inte vara något bergsäkert sätt. Den tredje modellen Primus PrimeLite Race sägs ha mycket starkt ljus men det anses komma med priset att ljusbilden är ganska smal.

Det från orienteringsvärlden kända märket
Silva har samma lösning som Primus med att man får hålla nere knappen i två sekunder för att den ska börja lysa. Modellen
Silva L4 får plus för att den har ett lågt pris men sägs vara mycket krånglig att byta batteri på.
Silva L3 får beröm för att den använder sig av rött ljus men tyvärr så menas det i testet att det är för krångligt att växla mellan de olika ljuslägena.
Silva L2 anses vara den mest prisvärda modellen med ett bra mätvärde på 20 lux, ett fint pris och inga direkta minus. Den dyraste modellen
Silva L1 får plus för att den lyser starkt, 55 lux i mätvärde, och har en bred ljusbild. Minuset med den modellen anses vara att priset på 1000 kr är lite för dyrt.

Franska
Petzl anser sig vara marknadsledande på pannlampor och levererar olika lösningar på hur de sitter fast på huvudet och har många tillbehör för montering på hjälmar och dylikt. Ett minus som gäller alla modeller är att lamporna är väldigt lätta att sätta igång av misstag.
Petzl Tikkina 2 utmärker sig inte något särskilt, Petzl Tikka 2 anses vara mycket prisvärd och
Petzl Zipka 2 tilldelas plus för att den är mycket fickvänlig.
Petzl Tikka Plus 2 får beröm för att den har rött ljus och Petzl Zipka Plus 2 plussas för att den har rött ljus och är fickvänlig. Dock har den sistnämnda det sämsta mätvärdet av alla modeller från Petzl med bara 6 lux.
Petzl Tikka XP 2 får plus för att den har många finesser och har bra ljusspridning, dessutom får den beröm för att den har rött ljus.
Petzl e+Lite sägs vara en originell modell då den drivs med knappceller och är väldigt liten, dock anses den vara ganska ljussvag. Den dyraste modellen
Petzl Myo XP har det bästa mätvärdet med 29 lux och anses också ha en bra ljusspridning, dock delas det ut minus till att hjässbandet är svårt att få på plats.